Αυτή είναι η λίστα με τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που ανακοινώθηκε επίσημα




Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2023, 14:57

Ο ΣΥΡΙΖΑ έδωσε στη δημοσιότητα την αναλυτική λίστα με τους υποψήφιους βουλευτές του για τις εκλογές που αναμένεται να διεξαχθούν σε λίγους μήνες.

Στην πρώτη γραμμή έχουν τοποθετηθεί όλα τα κορυφαία στελέχη, τα οποία καλούνται να σηκώσουν το βάρος της προεκλογικής κούρσας, ιδίως στο λεκανοπέδιο της Αττικής.

Η λίστα των υποψήφιων βουλευτών της αξιωματικής αντιπολίτευσης έχει ως εξής:

ΛΕΣΒΟΣ (5 υποψήφιοι)

  • Μπουρνούς Γιάννης (N), βουλευτής
  • Ματζαβέλας Αντώνης (Π), δασολόγος
  • Μιρασγεντής Δημήτρης (Π) (Ν) δικηγόρος
  • Νικολάρα Μαρία (Π) πολεοδόμος
  • Βάσιλα Μυρσίνη, αγρότισσα

ΧΙΟΣ (4 υποψήφιοι)

  • Μιχαηλίδης Αντρέας, βουλευτής
  • Βλάτα Αγγελική (Π) (Ν), 38 χρονών, Πληροφορικός
  • Νεαμονιτάκης Μάριος, ελεύθερος επαγγελματίας
  • Πειραντάκου Σέβη, δικηγόρος

ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ (7 υποψήφιοι)

  • Γάκης Δημήτρης, βουλευτής
  • Καματερός Ηλίας, πρώην βουλευτής,
  • Κασσάρας Γιώργος (Π), πρώην βουλευτής
  • Καραγιάννη Χρύσα (Π), διατροφολόγος

ΚΥΚΛΑΔΕΣ

  • Συρμαλένιος Νίκος , βουλευτής
  • Γλέζος Βασίλης (Π) (Ν), Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ, Δίκτυο εργαζομένων επισιτισμού και τουρισμού
  • Μαραγκός Γιώργος (Π), πρώην δήμαρχος Σύρου
  • Χανιώτη Μαρία (Π), Πρώην Αντιδήμαρχος Δήμου Πάρου

ΣΑΜΟΣ (3 υποψήφιοι)

  • Βαρδαρός Σταμάτης (Ν) (Π), πρώην Αναπληρωτής Γ.Γ του Υπουργείου Υγείας
  • Κάρλας Μανώλης,πρώην νομάρχης Σάμου, περιφερειακός σύμβουλος γιατρός
  • Δεμερτζή Ελπινίκη (Π), αντιπρόεδρος ΕΛΜΕ Σάμου

ΕΒΡΟΣ (6 υποψήφιοι)

  • Γκαρά Νατάσα, βουλευτής (Ν)
  • Βαλαβανίδου Σμάρω, δημόσιος υπάλληλος
  • Μπέρδου Κατερίνα (Π) (Ν), 38 ετών δικηγόρος
  • Δέδογλου Σπύρος, ελεύθερος επαγγελματίας
  • Μαλτέζος Μενέλαος, λογιστής, Οικονομικό Επιμελητήριο
  • Τσολακίδης Βασίλης, αρχιτέκτονας

ΔΡΑΜΑ (5 υποψήφιοι)

  • Ξανθόπουλος Θεόφιλος, βουλευτής
  • Αβραμίδης Κώστας, δικηγόρος
  • Καραγιαννίδης Χρήστος, πρώην βουλευτής
  • Βλαχοπούλου Αλεξάνδρα (Π), ακτιβίστρια φιλοζωικού κινήματος
  • Ερημίδου Άννα, αγρότισσα

Ροδόπη (5 υποψήφιοι)

  • Χαρίτου Τάκης, βουλευτής
  • Φερχάτ Οζγκιούρ, οδοντίατρος
  • Χουσαμετίν Μεμέτ, γιατρός
  • Γαβρίδου Χριστίνα (Π)

Ξάνθη (5 υποψήφιοι)

  • Ζειμπέκ Χουσείν, βουλευτής
  • Γιαννακίδης Στάθης, πρώην Υφυπουργός Οικονομίας και Ανάπτυξης
  • Κυνηγοπούλου Αθηνά, ελεύθερη επαγγελματίας
  • Τζαμπάζη Μαρία, εκπρόσωπος κοινοτήτων Ρομά

Πιερία (6 υποψήφιοι)

  • Σκούφα Μπέτυ. Βουλευτής
  • Χαιλατζίδου Γνωσούλα, εκπαιδευτικός
  • Γκούνας Θανάσης, καθηγητής πανεπιστημίου
  • Ζάννας Ζήσης, πρώην βουλευτής
  • Ζαρώτης Διονύσης, εκπαιδευτικός

Ημαθία ( 6 υποψήφιοι)

  • Τόλκας Άγγελος, βουλευτής
  • Καρασαρλίδου Φρόσω, πρώην βουλευτής
  • Μαρκούλης Αντώνης, δικηγόρος
  • Τσαπαρόπουλος Πέτρος, γιατρός
  • Γιωτάκη Φανή, δικηγόρος
  • Σαράντη Βαρβάρα, εκπαιδευτικός

Σέρρες (7 υποψήφιοι)

  • Αβραμάκης Λευτέρης, βουλευτής
  • Καρπουχτσής Κώστας, δικηγόρος
  • Σαββίδου Ιορδάνα, συνταξιούχος αστυνομικός

Κιλκίς (5 υποψήφιοι)

  • Αγαθοπούλου Ειρήνη, βουλευτής
  • Παναγιωτίδου Μάνια, ιδιωτική υπάλληλος
  • Δημητριάδης Λεωνίδας, ελεύθερος επαγγελματίας
  • Παππάς Πέτρος, γιατρός

Χαλκιδική (5 υποψήφιοι)

  • Μαλαμα Κυριακή, βουλευτής
  • Ιγγλέζη Κατερίνα, πρώην βουλευτής
  • Μουλαγιαννός Λεωνίδας, εκπαιδευτικός
  • Φωτακίδης Δημήτρης, δικηγόρος

Α’ Θεσσαλονίκης (21 υποψήφιοι)

  • Αμανατίδης Γιάννης, βουλευτής
  • Γιαννούλης Χρήστος, βουλευτής
  • Ζουράρης Κώστας, βουλευτής
  • Τριανταφυλλίδης Αλέξανδρος, βουλευτής
  • Μηταφίδης Τριαντάφυλλος,βουλευτής
  • Μυλόπουλος Γιάννης, πανεπιστημιακός
  • Ρόκος Χρήστος, γιατρός
  • Στυλιανού Άρης, πανεπιστημιακός
  • Mάρδας Δημήτρης, πανεπιστημιακός, πρώην υπουργός
  • Νοτοπούλου Κατερίνα, βουλευτής
  • Μανιάκα Κορίνα, ξενοδοχουπάλληλος
  • Φουντουκίδου Σοφία, ψυχολόγος, social robotics
  • Χρυσίδου Έλλη, εικαστικός

Β’ Θεσσαλονίκης (12 υποψήφιοι)

  • Φάμελλος Σωκράτης, βουλευτής
  • Βασιλειάδης Γιώργος, εκπαιδευτικός
  • Μουρατίδης Αντρέας, γιατρός
  • Ραβναλής Δημήτρης, εφοριακός
  • Αυγέρη δώρα, βουλευτής
  • Βιόλα Κωστή Μακρίνα, μεταδιδακτορική ερευνήτρια, μεταναστευτικής καταγωγής
  • Γαβανά Μάγδα, γιατρός
  • Παναγιωτίδου Όλγα, κτηνοτρόφος

ΚΑΒΑΛΑ (6 υποψήφιοι)

  • Ελευθεριάδου Τάνια, βουλευτής
  • Εμμανουηλίδης Δημήτρης, πρώην βουλευτής
  • Καρατσιουμπάνης Γιώργος (Π) , οικονομολόγος-διεθνολόγος
  • Ξουλόγης Φιλήμων, γεωπόνος (Π)
  • Μυρλή Αναστασία (Π), εκπαιδευτικός
  • Παναγιωτίδου Αθηνά, νηπιαγωγός

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (11 υποψήφιοι)

  • Βαρδάκης Σωκράτης, βουλευτής
  • Ηγουμενίδης Νίκος ,βουλευτής
  • Μαμουλάκης Χάρης, βουλευτής
  • Αρμουτάκης Γιώργος (Π), πρώην δήμαρχος Φαιστού
  • Σμπώκος Βασίλης, αγροτοκτηνοτρόφος
  • Καρούτζου Φαίδρα (Π), δικηγόρος, ΝΕΟΛΑΙΑ ΣΥΡΙΖΑ
  • Μακρή Κορνηλια (Π)
  • Μαρή Μαρία (Π), αρχαιολόγος

ΧΑΝΙΑ (6 υποψήφιοι)

  • Πολάκης Παύλος, βουλευτής
  • Σταθάκης Γιώργος, πρώην υπουργός
  • Αρσενίδη, διευθύντρια ΕΛΕΠΑΠ Χανίων
  • Βαγιωνάκη Βάλια, πρώην βουλευτής
  • Μανιμανάκη Κατερίνα, αντιπρόεδρος ένωσης Γιατρών Χανίων

ΡΕΘΥΜΝΟ (4 υποψήφιοι)

  • Ξανθός Ανδρέας, βουλευτής
  • Δουλουμπέκης Θοδωρής (Π) (Ν), πολιτικός μηχανικός
  • Μανουσάκη Χρυσούλα, πολιτικός μηχανικός

ΛΑΣΙΘΙ (4 υποψήφιοι)

  • Θραψανιώτης Μανώλης, βουλευτής
  • Πετράκη Πελαγία, Πολιτικός Μηχανικός, πρώην αντιπεριφερειάρχης (Π)
  • Καλαιτζάκης Μανώλης (Π), δικηγόρος

ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ (3 υποψήφιοι)

  • Γαλιατσάτος Σπύρος, πρώην αντιπεριφερειάρχης (Π)
  • Φαραντούρης Νίκος, πανεπιστημιακός (Π)
  • Πολλάτου Διονυσία, εκπαιδευτικός

ΛΕΥΚΑΔΑ (2 υποψήφιοι)

  • Γρηγόρης Σταύρος, γιατρός (Π)
  • Καλού Πάττυ, αρχιτέκτονας, μουσικός (Π)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

  • Αρμένης Γιώργος
  • Ξένος Σπύρος, κοινωνιολόγος
  • Μαρούδα Τασία, γιατρός

ΚΕΡΚΥΡΑ (3 υποψήφιοι)

  • Αυλωνίτης Αλέξανδρος, βουλευτής
  • Παγκράτη Δωροθέα-Ελένη (Π), πρόεδρος Σωματείου Καθαριστριών
  • Πανδή Νικολέτα (Π), φαρμακοποιός

ΑΡΤΑ (4 υποψήφιοι)

  • Γεροβασίλη Όλγα, βουλευτής
  • Τσιρκας Βασίλης, δικηγόρος, 42 ετών
  • Βλάρας Γρηγόρης, δημόσιος υπάλληλος
  • Μπουραντά Μαργαρίτα (Π), παιδοψυχολόγος

ΠΡΕΒΕΖΑ (3 υποψήφιοι)

  • Μπάρκας Κώστας, βουλευτής
  • Λελοβίτης Πανος, πρόεδρος ΕΛΜΕ Πρέβεζας
  • Μάρκου Μαρία (Π), φιλόλογος

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ (3 υποψήφιοι)

  • Κάτσης Μάριος, βουλευτής
  • Γόγολος Γιάννης (Π), επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης του Δήμου Ηγουμενίτσας
  • Στεργίου Άννα, δημοσιογράφος (Π)

ΓΙΑΝΝΕΝΑ (7 υποψήφιοι)

  • Τζούφη Μερόπη, βουλευτής
  • Σουλελέ Λίλα, δικηγόρος (Π)
  • Στέφος Γιάννης, εκπαιδευτικός, πρώην βουλευτής
  • Αλμπάνης (Π), πρύτανης πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Γρίβας Χρήστος, ΑΔΕΔΥ
  • Οικονόμου Θανάσης, πρώην βουλευτής

ΗΛΕΙΑ (7 υποψήφιοι)

  • Καλαματιανός Διονύσης, βουλευτής
  • Μπαλαούρας Γεράσιμος, πρώην βουλευτής
  • Παναγιωτόπουλος Γιώργος, ελεύθερος επαγγελματίας
  • Φωτόπουλος Χρήστος, εκπαιδευτικός (Π)
  • Αναστασοπούλου Ζωή, δικηγόρος (Π) (Ν)
  • Βασιλοπούλου Βίκυ, συνταξιούχος εκπαιδευτικός (Π)

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ (9 υποψήφιοι)

  • Βαρεμένος Γιώργος, βουλευτής
  • Μωραίτης Θάνος, βουλευτής
  • Καραγκούνης Σταύρος, εκπαιδευτικός
  • Θεοδωράκης Γρηγόρης (Π), πρώην ΓΓ δημόσιας διοίκησης
  • Ζαμπάρας Μίλτος (Π) (Ν), περιβαλλοντολόγος
  • Παντιώρα Φωτεινή, πρώην ειδική γραμματέας Διαχείρισης Κρίσεων
  • Τσιμλή Ειρήνη, δημοτική υπάλληλος

Αχαΐα (12 υποψήφιοι)

  • Μάρκου Κώστας, βουλευτής
  • Παναγιωτόπουλος Αντρέας, γιατρός
  • Μπάκας Θεμιστοκλής (Π) (Ν), οικονομικός αναλυτής, στεγαστική πολιτική
  • Ανδρικόπουλος Αριστείδης (Π), πρώην αρχηγός ΕΛΑΣ
  • Γεωργακόπουλος Τάκης, γιατρός(Π)
  • Κυριακόπουλος Γιώργος, εργαζόμενος ΕΦΚΑ
  • Αναγνωστοπούλου Σία, βουλευτής
  • Παναγοπούλου Γιώτα, συνδικαλίστρια
  • Αδαμοπούλου Ελένη, γιατρός (Π)
  • Τσονάκα Αγγελική, μηχανικός
  • Μαμή Παναγούλα, γιατρός(Π)
  • Στέφου Μαρία, δικηγόρος (Π) (Ν)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (6 υποψήφιοι)

  • Μιχαλάκης Νίκος, γιατρός, πρώην βουλευτής (Π)
  • Αγόρης Κωνσταντίνος, δημοσιογράφος(Ν)
  • Βαιόπουλος Γιώργος, κτηνοτρόφος (Π)
  • Βράτζα Παναγιώτα, πρώην βουλευτής
  • Κατσαβριά Χρυσούλα, πρώην βουλευτής
  • Τεντολούρη Αγγελική, νομικός (Ν) (Π)

ΜΑΓΝΗΣΙΑ (7 υποψήφιοι)

  • Παπανατσιου Κατερίνα, βουλευτής
  • Χρυσοβελώνη Μαρίνα, πρώην βουλευτής
  • Στάχτου Θάλεια (Π), πρόεδρος εργαζομένων Δήμου Βόλου
  • Μεικόπουλος Αλέξανδρος, βουλευτής(Ν)
  • Αραμπατζής Μπάμπης (Π) (Ν)
  • Δραμητινός Ματθαίος (Π), γιατρός
  • Φαδάκης Θανάσης, μηχανολόγος

ΤΡΙΚΑΛΆ (6 υποψήφιοι)

  • Δριτσέλη Παναγιώτα, πρώην βουλευτής (Ν)
  • Κοντοτόλη Μαρίνα, επιχειρηματίας (Π)
  • Χαρτοπούλου Πέρυ, δικηγόρος
  • Σιμορελης Χρήστος, βουλευτής
  • Τσικρικάς Λευτέρης, μουσικός
  • Χαιδος Γιάννης, φαρμακοποιός (Ν) (Π)

ΛΑΡΙΣΑ (11 υποψήφιοι)

  • Κόκκαλης Βασίλης, βουλευτής
  • Καρυπίδης Γιάννης, γιατρός, αντιδήμαρχος Ελασσόνας
  • Νταής Παναγιώτης, αντιδήμαρχος Λάρισας
  • Πέκας Απόστολος (Ν) (Π), πολιτικός μηχανικός
  • Τσακνάκης Πέτρος, αντιπρόεδρος εργαζομένων ΟΠΕΚΕΠΕ
  • Βαγενά Άννα, βουλευτής
  • Ακριβούλη Ζωή (Π), οικονομολόγος
  • Μεγαλιού Ερμίνα, ΕΛΜΕ Λάρισας

Α’ ΑΘΗΝΑΣ (17 υποψήφιοι)

  • Αρσένη Τζένη, σκηνοθέτης
  • Βιδάλη Σοφία, καθηγήτρια πανεπιστημίου, εγκληματολόγος (Π)
  • Ελεφαντή Άννα, ηθοποιός
  • Κανελλοπούλου Μαρία, ηθοποιός(Π)
  • Κουβέλη Μαρία, δικηγόρος (Π)
  • Ματσούκα Χαρά, γιατρός
  • Χριστοδουλοπούλου Τασία, πρώην υπουργός
  • Βερναρδάκης Χριστόφορος, βουλευτής
  • Βούτσης Νίκος, βουλευτής
  • Τζανακόπουλος Δημήτρης (Ν)
  • Φίλης Νίκος, βουλευτής
  • Ηλιόπουλος Νάσος (Π) (Ν), πρώην υπουργός
  • Μανιός Νίκος, πρώην βουλευτής
  • Χατζηνικόλας Δημήτρης (Π), δημοσιογράφος

ΝΟΤΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ (23 υποψήφιοι)

  • Φωτίου Θεανώ, βουλευτής
  • Χρηστίδου Ραλλία, βουλευτής
  • Δουβή Αγγελική
  • Καραμεσίνη Μαρία (Π)
  • Κατρανίδου (Π), συνδικαλίστρια
  • Κατριβάνου Βασιλική, πρώην βουλευτής
  • Κούβελα Φωτεινή (Π)
  • Μουζάλας Γιάννης, βουλευτής
  • Μπαλάφας Γιάννης, βουλευτής
  • Παππάς Nίκος, βουλευτής
  • Βανδώρος Μανώλης, πληροφορική
  • Γέργος Νίκος (Ν) (Π)
  • Θεοχαρόπουλος Θανάσης, πρώην βουλευτής
  • Κυρίτσης Γιώργος, δημοσιογράφος
  • Ματζουράνης Γιάννης (Π), δικηγόρος
  • Τζουμάκας Στέφανος (Π)

ΒΟΡΕΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ

  • Τσακαλώτος Ευκλείδης, βουλευτής
  • Ζαχαριάδης Κώστας, βουλευτής
  • Κατρούγκαλος Γιώργος, βουλευτής
  • Σκουρλέτης Πάνος, βουλευτής
  • Αθανασίου Μάριος (Π) , πολιτισμός
  • Σακελλάρης Δημήτρης, εκπαιδευτικός
  • Χατζησωκράτης Δημήτρης,
  • Μπαλάφας Γιώργος (Π),
  • Ξενογιαννακοπούλου Μαριλίζα, βουλευτής
  • Καββαδία Αννέτα, πρώην βουλευτής
  • Χατζησοφιά Άννα (Π), πολιτισμός

ΔΥΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ (15 υποψήφιοι)

  • Αχτσιόγλου Έφη, βουλευτής(Ν)
  • Δούρου Ρένα (Π), πρώην βουλευτής
  • Καφαντάρη Χαρά, βουλευτής
  • Βλάχου Ελένη, μεταδιδακτορική ερευνήτρια
  • Κεσίδου Όλγα, γιατρός
  • Βίτσας Δημήτρης, βουλευτής
  • Δραγασάκης Γιάννης, βουλευτής
  • Κουρουμπλής Παναγιώτης, βουλευτής
  • Παπαχριστόπουλος Θανάσης, πρώην βουλευτής

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ (15 υποψήφιοι)

  • Βαρέλη Στεφανίδη Ζωή, αθλητισμός
  • Λεβέντη Αγγελική (Ν), εργαζόμενη ΕΦΚΑ
  • Δούση Μάγκυ (Ν), επικοινωνιολόγος
  • Κουτσουμπέλη Μακεδονία,
  • Κοροβέση Μύρτω, δικηγόρος
  • Θεοχάρη Καίτη, αναπηρικό κίνημα
  • Σπιρτζής Χρήστος, βουλευτής
  • Σκουρολιάκος Πάνος, βουλευτής
  • Αθανασίου Νάσος, δημοσιογράφος
  • Δέδες Γιάννης, πρώην βουλευτής
  • Καραμέρος Γιώργος(Π), δημοσιογράφος
  • Μπουλέκος Γιάννης (Ν) (Π), δικηγόρος
  • Φιλίππου (Π), πρώην δήμαρχος Σαρωνικού

ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ (6 υποψήφιοι)

  • Βουτυράκου Διάνα (Ν) (Π)
  • Στεφάτου Διονυσία(Ν) (Π), δημόσιος υπάλληλος
  • Παππά Γιώτα, περιφερειακή σύμβουλος
  • Τσίπρας Γιώργος, βουλευτής
  • Νεφελούδης Αντρέας (Π), πρώην ΓΓ Εργασίας

Α’ ΠΕΙΡΑΙΑ (7 υποψήφιοι)

  • Δρίτσας Θοδωρής, βουλευτής
  • Μπελαβίλας Νίκος, πανεπιστημιακός
  • Φωτιάδης Χρήστος (Ν) (Π), ηλεκτρολόγος μηχανικός
  • Μπακαδήμα Φωτεινή (Ν) (Π), βουλευτής
  • Γεννιά Γεωργία, πρώην βουλευτής
  • Λογοθέτη Κατερίνα (Ν) (Π), οικονομολόγος

Β’ ΠΕΙΡΑΙΑ (11 υποψήφιοι)

  • Κασιμάτη Νίνα, βουλευτής
  • Καρακώστα Εύη, πρώην βουλευτής
  • Γιαννακάκη Μαρία, πρώην βουλευτής
  • Κυλλάκου Καίτη, δικηγόρος
  • Ραγκούσης Γιάννης, βουλευτής
  • Αλεξιάδης Τρύφων, βουλευτής
  • Αλεβιζόπουλος Γιώργος, μεταλλεργάτης
  • Κοτζάι Αντιλιάν (Ν), Δίκτυο Νέων Μεταναστευτικής Καταγωγής “ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ”
  • Μανωλάκος Βασίλης, συνδικαλιστής
  • Θεόδοτος Μυλτιάδης, αντιδήμαρχος Κερατσινίου

Αργολίδα (5 υποψήφιοι)

  • Γαβρήλος Γιώργος, δικηγόρος
  • Παπαιωάννου Τάκης (Ν) (Π)
  • Σκούρτη Βιβή (Π), εκπαιδευτικός

Αρκαδία (5 υποψήφιοι)

  • Παπαηλιού Γιώργος, βουλευτής
  • Στάικος Χρήστος, χημικός
  • Παπαδόπουλος Διονύσης (Π),
  • Γιαννούλη Αντωνία, ηθοποιός

Μεσσηνία (7 υποψήφιοι)

  • Χαρίτσης Αλέξης, βουλευτής
  • Κωνσταντινέας Πέτρος, πρώην βουλευτής, αθλητισμός
  • Μακαρης Μανωλης (Π), γιατρός
  • Στέφανος Παναγιώτης, οικονομολόγος
  • Βεργινάδη Μελίνα, δικηγόρος
  • Ζαχαροπούλου Γιούλα, υπάλληλος ΔΕΔΗΕ
  • Κιουρή Χαρά, εκπαιδευτικός

ΚΟΡΙΝΘΙΑ (6 υποψήφιοι)

  • Ψυχογιός Γιώργος, βουλευτής
  • Δέδες Γιώργος, πρώην γγ δημοσίων έργων
  • Θελερίτη Μαρία, πρώην βουλευτής
  • Κονομόδη Έλενα, δικηγόρος
  • Σουκαρά Τζένη, δημοσιογράφος

ΕΥΒΟΙΑ (8 υποψήφιοι)

  • Αποστόλου Βαγγέλης, βουλευτής
  • Χατζηγιαννάκης Μίλτος, βουλευτής
  • Κεδίκογλου Συμεών, πρώην βουλευτής
  • Ακριώτου Θεοδώρα, εικαστικός
  • Φρυγανιώτη Ευλαμπία, σχεδιάστρια εσωτερικού χώρου
  • Θαλασσινού Αλεξάνδρα, εκπαιδευτικός

ΦΘΙΩΤΙΔΑ (6 υποψήφιοι)

  • Σαρακιώτης Γιάννης, βουλευτής
  • Παπουτσάς Νίκος, δικηγόρος
  • Λάζου Βασιλική, πανεπιστημιακός

ΦΩΚΙΔΑ (3 υποψήφιοι)

  • Κωστοπαναγιώτου Ηλίας, πρώην βουλευτής
  • Τσαμαντάνης Χρήστος, Μηχανικός
  • Μαστροπέρρου Λουκία, δικηγόρος

ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ (3 υποψήφιοι)

  • Μπερμπέρης Μωυσής
  • Βεντούρη Μαρία

ΒΟΙΩΤΙΑ (5 υποψήφιοι)

  • Πούλου Γιώτα, βουλευτής
  • Δούμας Αχιλλέας, αγρότης
  • Παπαχαραλάμπους Χαράλαμπος, δικηγόρος

ΛΑΚΩΝΙΑ (5 υποψήφιοι)

  • Αραχωβίτης Σταύρος, βουλευτής
  • Παπαγιαννοπούλου Παναγιώτα, λογίστρια
  • Σταματάκου Αρχοντούλα, συνταξιούχος τραπεζικός
  • Τσαλπατούρος Αλέξιος, εργαζόμενος ΑΔΜΗΕ
  • Υμέρι Σουλβάν, αθλητισμός

ΓΡΕΒΕΝΑ (3 υποψήφιοι)

  • Μπγιάλας Χρήστος, πρωην βουλευτής
  • Καλαμάρας Γιώργος, δημόσιος υπάλληλος
  • Τζουβάρα Φωτεινή, δικηγόρος

ΦΛΩΡΙΝΑ (4 υποψήφιοι)

  • Πέρκα Πέτη, βουλευτής
  • Χατζηκωνσταντίνου Πασχαλιά, νηπιαγωγός
  • Μπίρος Στέφανος, πρώην αντιπεριφερειάρχης Φλώρινας
  • Κωτακίδης Γιώργος, γιατρός

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (3 υποψήφιοι)

  • Τελιγιορίδου Ολυμπία, βουλευτής
  • Γιαγκόπουλος Κώστας, δικηγόρος (Π) (Ν)
  • Σίσιος Γιάννης, αρχαιολόγος

ΚΟΖΑΝΗ (6 υποψήφιοι)

  • Βέττα Καλλιόπη, βουλευτής
  • Μιχελάκη Εφή, εκπαιδευτικός
  • Καρυπίδης Θοδωρος, πρώην περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας
  • Πασαλίδης Κώστας, πρώην εργαζόμενος ΔΕΗ

ΠΕΛΛΑ (6 υποψήφιοι)

  • Τζάκρη Θεοδώρα, βουλευτής
  • Δαντσή Παρασκευή, μηχανικός
  • Σηφάκης Γιαννής, πρώην βουλευτής
  • Σταυρίδου Σοφία, αγρότισσα Σκύδρα



Zougla.gr

Μπορεί επίσης να σας αρέσει