Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς, 2-1 σετ τον Φοκίνα

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 8 Φεβρουαρίου 2022, 23:23

Ο Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα προέβαλε σθεναρή αντίσταση στον Στέφανο Τσιτσιπά, ωστόσο ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, έστω και δύσκολα, επιβλήθηκε με 2-1 σετ (7-5, 6-7, 6-4) του Ισπανού, παίρνοντας το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Rotterdam Open (ATP 500).

Ο αγώνας

Ο «Στεφ» μπήκε δυνατά στο κορτ και με ένα γρήγορο break προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο ο 22χρονος αντίπαλός του πήρε αμέσως πίσω το σερβίς του και με δύο ακόμη κερδισμένα games πέρασε μπροστά με 3-2.

Σε εκείνο το σημείο αντέδρασε ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα τον Ισπανό, ο οποίος, όχι μόνο είδε τον Τσιτσιπά να τον προσπερνάει με 4-3, αλλά τραυματίστηκε κιόλας, καθώς τεντώθηκε το γόνατό του και είχε ενόχληση.

Αφού πήρε ιατρικό τάιμ άουτ ο Φοκίνα επέστρεψε στο κορτ και κατάφερε με νέο break να κάνει το 5-4, ενώ σέρβιρε για να κλείσει το σετ.

Εντούτοις υπολόγιζε χωρίς τον Στέφανο, ο οποίος διατήρησε τη ψυχραιμία του, πήρε πίσω το σερβίς του και ισοφάρισε σε 5-5, κατακτώντας εν τέλει το πρώτο σετ με 7-5 με το τέταρτο break του στο ματς.

Στο δεύτερο σετ o Τσιτσιπάς υπερασπίστηκε το σερβίς του και με break έκανε το 4-2.

Εντούτοις ο Φοκίνα απάντησε και με δύο κερδισμένα games ισοφάρισε σε 4-4, μένοντας στο ματς.

Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι σε τεντωμένο σχοινί και με το σκορ στο 6-6 οι δύο αντίπαλοι κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

Εκεί πάντως ο Ισπανός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και με το εμφατικό 7-1 ισοφάρισε σε 1-1.