Νικήτρια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι, 2-1 τη Λίβερπουλ

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 22 Αυγούστου 2022, 23:54

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (Novasports Prime) το μεγάλο ντέρμπι του αγγλικού ποδοσφαίρου ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Λίβερπουλ.

Οι δύο μεγάλοι αντίπαλοι αναμετρώνται στο «Ολντ Τράφορντ», με στόχο την πρώτη τους νίκη στον φετινό μαραθώνιο της Πρέμιερ Λιγκ.

Ως γνωστόν οι «κόκκινοι διάβολοι» στις πρώτες δύο αγωνιστικές έχουν γνωρίσει ισάριθμες ήττες, ενώ οι «ρεντς» από τη μεριά τους ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με δύο ισοπαλίες.

Ο τεχνικός της Γιουνάιτεντ, Έρικ Τεν Χαγκ παρέταξε την ομάδα του χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, αφήνοντας τον Πορτογάλο αστέρα στον πάγκο, όπως συνέβη και με τον αρχηγό των «κόκκινων διαβόλων», Χάρι Μαγκουάιρ.

Από την άλλη πλευρά, ο Γιούργκεν Κλοπ επέλεξε τον Χάρβεϊ Έλιοτ για το βασικό σχήμα, ενώ ο Κώστας Τσιμίκας είναι στον πάγκο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το αποψινό ντέρμπι παρακολουθεί διά ζώσης ο Κασεμίρο, o oποίος ανακοινώθηκε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λίγο πριν τη σέντρα του ντέρμπι με τον σύλλογο του Μερσεϊσάιντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι στο 10ο λεπτό, όταν ο Ελάνγκα σούταρε από το όριο της περιοχής προ του εξερχόμενου Άλισον, βλέποντας την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι.

TO ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΕΛΑΝΓΚΑ

Το γκολ για τη Γιουνάιτεντ πάντως δεν άργησε να έρθει καθώς στο 16ο λεπτό ο Έρικσεν τροφοδότησε τον Σάντσο, ο οποίος, όντας στο ύψος του πέναλτι, αφού άδειασε με ωραία προσποίηση τον Μίλνερ εν συνεχεία πλάσαρε τον Άλισον, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του.

TO ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΑΝΤΣΟ

Στο 41ο λεπτό η Λίβερπουλ λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση από τα πόδια παίκτη των κόκκινων διαβόλων και συγκεκριμένα του Φερνάντες.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πορτογάλος προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα κατέληξε στην κνήμη του και πήρε τροχιά προς την εστία, ωστόσο εν τέλει χτύπησε στο σώμα του Μαρτίνες και αποφεύχθηκε το αυτογκόλ.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ, η οποία είναι το απόλυτο αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο ξεκίνησε με γκολ το δεύτερο ημίχρονο, διευρύνοντας το προβάδισμά της με το ωραίο πλασέ του Ράσφορντ στο 53′.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΡΑΣΦΟΡΝΤ

Στο 82΄η Λίβερπουλ σκόραρε μπαίνοντας εκ νέου στο ματς με τον Σαλάχ, ο οποίος μετά την απόκρουση του Ντε Χέα στο σουτ του Καρβάλιο, πήρε το «ριμπάουντ», κάνοντας το 2-1 με κοντινή κεφαλιά.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Λίβερπουλ 2-1

Γκολ: 16′ Σάντσο (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), 53′ Ράσφορντ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), 82′ Σαλάχ (Λίβερπουλ)

Κίτρινες: Αλεξάντερ-Άρνολντ (Λίβερπουλ), Βαράν (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Νταλό (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Φερνάντες (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)