Ο Μπίλας έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό της Ρώμης




Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2022, 23:04

Την παρθενική συμμετοχή του σε μεγάλη διοργάνωση (σε επίπεδο ανδρών) εξασφάλισε ο Στέργιος Μπίλας, κατά την 3η και τελευταία ημέρα των χειμερινών αγώνων κολύμβησης, που φιλοξενήθηκαν στο κλειστό κολυμβητήριο των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Ο 21χρονος αθλητής του Εθνικού πρώτευσε στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με 23.79 και έπιασε το όριο (23.87) για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που θα γίνει τον Αύγουστο στη Ρώμη. Είναι μάλιστα ο δεύτερος Έλληνας κολυμβητής που επιτυγχάνει το όριο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ που έχει 23.61 από πέρυσι.

Αίσθηση προκάλεσε το 1:09.41 της Χαράς Αγγελάκη στα 100μ. πρόσθιο, δεδομένου ότι η 18χρονη αθλήτρια του Ωκεανού βελτίωσε κατά ένα και πλέον δευτερόλεπτο το ατομικό της ρεκόρ (είχε 1:10.67 από πέρυσι) και ανέβηκε στην τρίτη θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα.

Η Άννα Ντουντουνάκη έκανε μία καλή κούρσα (για την εποχή) στα 50μ. πεταλούδα και τερμάτισε σε 26.38, επιβεβαιώνοντας το όριο για το Ευρωπαϊκό της Ρώμης (φυσικά, η πρωταθλήτρια Ευρώπης των 100μ. έχει εξασφαλισμένη συμμετοχή, τόσο στο Ευρωπαϊκό όσο και στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης).

Ο Ανδρέας Βαζαίος πρώτευσε στα 100μ. ελεύθερο με 49.65, ενώ στον πρωινό προκριματικό ο Οδυσσέας Μελαδίνης, μετέχοντας εκτός συναγωνισμού, “κατέβηκε” και αυτός τα 50΄΄ (49.70), στέλνοντας αισιόδοξο μήνυμα για την «σκυταλοδρομία» 4Χ100μ. ελεύθερο.

Ο Απόστολος Παπαστάμος χρειάστηκε να δώσει μάχη με τον Βασίλη Σοφικίτη για να πάρει την πρώτη θέση στα 400μ. μικτή ατομική με 4:20.63, έναντι 4:20.81 του 18χρονου συναθλητή του, ο οποίος επιβεβαίωσε το όριο για το Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων (και για το αντίστοιχο Παγκόσμιο, το οποίο όμως η FINA ανακοίνωσε σήμερα ότι ματαιώνεται).

Η Νόρα Δράκου ήταν νικήτρια στα 100μ. ελεύθερο με το μέτριο 56.53 και ο 17χρονος Απόστολος Σίσκος στα 200μ. ύπτιο με 2:01.44, μακριά από το 1:59.28 που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα, στους χειμερινούς κατηγοριών.

Ο Σάββας Θώμογλου πήρε… ρεβάνς για την οριακή ήττα του στα 50μ. πρόσθιο, παίρνοντας τη νίκη στα 100μ. με 1:01.68 έναντι 1:01.89 του Κώστα Μερετσόλια.

Ο Δημήτρης Μάρκος πρώτευσε στα 800μ. ελεύθερο με 8:02.96, η Θεοδώρα Δέσποινα Ψωμιάδη στα 200μ. ύπτιο με 2:19.45, η Μαρία Ζαφιεράτου στα 400μ. μικτή ατομική με 5:01.70, ενώ η 14χρονη Αντωνία Ρακοπούλου πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στους αγώνες, αυτή τη φορά στα 800μ. ελεύθερο, με 8:57.61.

Στα ομαδικά αγωνίσματα της ημέρας, το Παλαιό Φάληρο επικράτησε στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών και στα 4Χ100μ. ελεύθερο mixed, ενώ ο Ωκεανός πήρε τη νίκη στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική γυναικών.

Οι τρεις πρώτοι των τελικών της 3ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ

100μ. ελεύθερο

1. Ανδρέας Βαζαίος (ΟΦ Νέας Ιωνίας) 49.65

2. Χρήστος Παπαδόπουλος (ΝΟ Αλεξανδρούπολης) 50.53

3. Μάριος Χρυσομάλλης (ΝΟ Καλαμάτας) 50.62

200μ. ύπτιο

1. Απόστολος Σίσκος (Αρης Θεσ.) 2:01.44

2. Αρίων Ζιάμπρας (Αθλητική Ακαδ. Αστέρια) 2:05.30

3. Βύρων Καρκαλιανίδης (ΟΘΑ Καβάλας) 2:05.66

50μ. πεταλούδα

1. Στέργιος Μπίλας (Εθνικός Π.) 23.79

2. Χρήστος Παπαδόπουλος (ΝΟ Αλεξανδρούπολης) 23.92

3. Κωνσταντίνος Στάμου (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) 24.18

100μ. πρόσθιο

1. Σάββας Θώμογλου (Αρης Θεσ.) 1:01.68

2. Κώστας Μερετσόλιας (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) 1:01.89

3. Δημήτρης Τσαλιάγκος (ΑΣΚ Ντερή) 1:03.34

400μ. μικτή ατομική

1. Απόστολος Παπαστάμος (Ολυμπιακός) 4:20.63

2. Βασίλης Σοφικίτης (Ολυμπιακός) 4:20.81

3. Δανιήλ Γιουρτζίδης (Εθνικός Π.) 4:22.14

1.500μ. ελεύθερο

1. Δημήτρης Μάρκος (ΝΟ Καλαμακίου) 8:02.96

2. Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ) 8:11.56

3. Δημήτρης Νέγρης (Ολυμπιακός) 8:14.75

4Χ100μ. μικτή ομαδική

1. ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 3:40.85

(Σπανουδάκης, Μερετσόλιας, Στάμου, Γεωργαράκης)

2. Αρης Θεσσαλονίκης 3:44.81

(Σίσκος, Θώμογλου, Καλούδης, Ανδρεόπουλος)

3. ΝΟ Αλεξανδρούπολης 3:45.65

(Κούγκουλος, Ρετσίδης, Βολτέζος, Παπαδόπουλος)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100μ. ελεύθερο

1. Νόρα Δράκου (Παναθηναϊκός) 56.53

2. Άννα-Αυγούστα Βλάχου (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 57.12

3. Σοφία Κλικοπούλου (Ολυμπιακός) 57.49

200μ. ύπτιο

1. Θεοδώρα Δέσποινα Ψωμιάδη (Ποσειδών Ιλισ) 2:19.45

2. Αναστασία Πεππέ (ΑΣΚ Ντερή) 2:21.32

3. Θεοφανία Ραγκούση (ΓΣ Πετρούπολης) 2:23.13

50μ. πεταλούδα

1. Αννα Ντουντουνάκη (Παναθηναϊκός) 26.38

2. Δανάη Καπρίνη (Ολυμπιακός) 27.37

3. Νικόλ Μεριζάι (Αλβανία) 27.71

100μ. πρόσθιο

1. Χαρά Αγγελάκη (Ωκεανός) 1:09.41

2. Ελένη Κοντογεώργου (Ολυμπιακός) 1:11.57

3. Σοφία Δέστε (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) 1:12.63

400μ. μικτή ατομική

1. Μαρία Ζαφειράτου (Εθνικός Π.) 5:01.70

2. Αγγελική Ζαμαρία (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) 5:03.85

3. Κατερίνα Χρόνη (ΣΚ Ροή) 5:04.47

800μ. ελεύθερο

1. Αντωνία Ρακοπούλου (ΑΣΚ Ντερή) 8:57.61

2. Αρτεμις Βασιλάκη (Τρίτων Ηρακλείου) 9:02.76

3. Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) 9:19.21

4Χ100μ. μικτή ομαδική

1. ΑΟ Ωκεανός 4:13.62

(Κορακή, Αγγελάκη, Δαμασιώτη, Ντιπιάτσα)

2. Παναθηναϊκός 4:15.87

(Δράκου, Χαρίτου, Ντουντουνάκη, Ζαϊμη)

3. Ολυμπιακός 4:17.57

(Θώδη, Κοντογεώργου, Καπρίνη, Περιβόλα)

ΜΙΚΤΟ

4Χ100μ. ελεύθερο

1. ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 3:41.29

(Κολιόπουλος, Καλογερή, Καραντάκου, Σπανουδάκης)

2. Ολυμπιακός 3:43.25

(Γ. Χρήστου, Παλαιολόγος, Παυλοπούλου, Κλικοπούλου)

3. ΑΟ Ωκεανός 3:43.95

(Κυρανάς, Γιόκαρης, Γκόβαρη, Ντιπιάτσα)



Zougla.gr

Μπορεί επίσης να σας αρέσει