«Χ»αρακίρι για τον Ολυμπιακό στα Γιάννενα, 2-2 με τον ΠΑΣ!

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022, 22:22

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε ο Ολυμπιακός την Τετάρτη στο στάδιο «Ζωσιμάδες», στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Super League, καθώς, αν και προηγήθηκε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, είδε τον «Άγιαξ» της Ηπείρου να τον ισοφαρίζει σε 2-2.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο παιχνίδι σημειώθηκαν επεισόδια, τα οποία είχαν ως αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για 20 λεπτά.

Στο 34ο λεπτό ο Ελ  Αραμπί τσίμπησε ιδανικά την μπάλα, τροφοδοτώντας τον Φορτούνη, ο οποίος πάτησε την περιοχή από τα αριστερά και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σούλη, κάνοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Φορτούνης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματά του, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του Μίτσελ.

TO ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

TO ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

Στο 63ο λεπτό ο ΠΑΣ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Λιάσου, ενώ ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να μειώσει με το σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή.

TO ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΜΛΙΔΗ

Στο 76′ ο «Άγιαξ» της Ηπείρου έφτασε στην ισοφάριση. Ο Μορέιρα από τα αριστερά ελευθερώθηκε από τον Ανδρούτσο, πάτησε περιοχή και γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Λιάσο να σκοράρει από κοντά, κάνοντας το 2-2.

TO ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΛΙΑΣΟΥ

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 2-2

Γκολ: 34′, 45+1′ Φορτούνης (Ολυμπιακός), 64′ Παμλίδης (ΠΑΣ), 76′ Λιάσος (ΠΑΣ)

Κίτρινες: Πήλιος (ΠΑΣ), Ντόη (Oλυμπιακός)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 63′ Λιάσος (ΠΑΣ)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης – Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος – Καραχάλιος, Ριένστρα, Λιάσος – Μορέιρα, Παμλίδης (81′ Ροσέρο), Σταματελόπουλος (60′ Μπάλαν)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Βρουσάι (20′ λ.τ Ανδρούτσος), Ρέτσος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ (81΄Ροντρίγκες) – Εμβιλά, Χουάνγκ (81΄Μαρσέλο) – Μπιέλ, Χάμες (71′ Κασάμι), Φορτούνης – Ελ Αραμπί (71′ Μπακαμπού)

Διαιτητές: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων) Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας) 4ος: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας) VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών), Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)