Ήττα-σοκ για τη Σίτι με 1-0 από την Τότεναμ στην ιστορική βραδιά του Χάρι Κέιν!

[ad_1]

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2023, 21:27

Ο Χάρι Κέιν έβαλε και επίσημα τ’ όνομα του στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, καθώς σε μια ονειρική βραδιά οδήγησε την Τότεναμ στη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι επί της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Άγγλος σούπερ σταρ βρήκε δίχτυα στο 15ο λεπτό και σφράγισε τη σπουδαία νίκη των «Σπερς», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο τους, καθώς ο Ιταλός τεχνικός αναρρώνει από την πρόσφατη εγχείρησή του.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο 29χρονος διεθνής με αυτό το γκολ αυτό ξεπέρασε το θρύλο της Τότεναμ, Τζίμι Γκριβς, πετυχαίνοντας το 267 του τέρμα, ενώ έφθασε και τα 200 γκολ συνολικά στην Premier League, όντας πίσω από Γουέιν Ρούνεϊ (208) και Αλαν Σίρερ (260).

Από την πλευρά της η Μάντσεστερ Σίτι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή ήττα της Άρσεναλ από την Εβερτον και παραμένει πέντε βαθμούς πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας. Να σημειωθεί πως η Τότεναμ στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρομέρο.