«Κάζο» για την Μπαρτσελόνα, 1-0 η Αλμερία

[ad_1]

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2023, 21:27

Η ισοπαλία της Ρεάλ με την Ατλέτικο, έδινε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να ανοίξει στους δέκα βαθμούς τη διαφορά της από τους Μαδριλένους στην κορυφή της βαθμολογίας, εφόσον πανηγύριζε την όγδοη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα.

Όμως οι Καταλανοί, όχι απλά δεν κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα, αλλά γνώρισαν μόλις τη δεύτερη φετινή τους ήττα στη La Liga, χάνοντας 1-0 από την Αλμερία, στη χειρότερη ίσως φετινή τους εμφάνιση.

Με το πρώτο σουτ των «μπλαουγκράνα» εντός εστίας να έρχεται στο 81ο λεπτό (!) από τον 19χρονο Αλαρκόν και τον Αραούχο να γίνεται στα τελευταία λεπτά σέντερ φορ, αφού η ομάδα του έπαιζε συνεχώς με σέντρες, οι πρωτοπόροι δεν βρήκαν ποτέ απάντηση στο γκολ του Ελ Μπιλάλ Τουρέ από το 24ο λεπτό και έφυγαν ηττημένοι από την Ανδαλουσία.

Η Αλμερία πήρε με ψυχή και αυτοθυσία τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής και την ίδια ώρα η Ρεάλ βλέπει… αχτίδα ελπίδας στη μάχη του τίτλου.

Η 23η αγωνιστική:

Έλτσε-Μπέτις 2-3 (7΄πεν. Φιντέλ, 9΄ Μπογέ – 65΄πεν. Μπ. Ιγκλέσιας, 68΄ Μιράντα, 90+6΄πεν. Γουίλιαν Ζοσέ)

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 2-1 (22΄, 51΄ Μπρέιθγουεϊτ – 41΄ Μουρίτσι)

Κάντιθ-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (74΄ Γκουαρντιόλα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (85΄ Αλβαρο Ροντρίγκεθ – 78΄ Χιμένες)

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 1-0 (40΄ αυτ. Ζουμπέλντια)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Τζιρόνα  2-3 (35΄ Γιούρι, 89΄ Ραούλ Γκαρσία – 4΄ Αλέις Γκαρσία, 19΄αυτ. Ντε Μάρκος, 45΄+1 αυτ. Βέσγκα)

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 3-0 (17΄ Σεφέροβιτς, 32΄, 64΄ Βέιγκα)

Αλμερία-Μπαρτσελόνα 1-0 (24΄ Τουρέ)

Σεβίλλη-Οσασούνα 22:00