Με ανατροπή η Καρδίτσα νίκησε 86-80 το Περιστέρι

[ad_1]

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2023, 19:32

Η Καρδίτσα… έκανε την έκπληξη επικρατώντας του Περιστερίου, με 86-80, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League και πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή. Ο Σαγίντ Πρίτζετ πέτυχε τους τελευταίους επτά πόντους των Θεσσαλών που είχαν βρεθεί στο -1 (77-78) τρία λεπτά πριν τη λήξη, για ν’ απαντήσουν με επιμέρους σκορ 9-2 στον Βασίλη Σπανούλη και στους παίκτες του.

Αυτή ήταν η 3η νίκη της Καρδίτσας στο ελληνικό πρωτάθλημα τόσο στο σύνολο όσο και εντός έδρας, χάρη στην οποία μετρά 19 βαθμούς. Πλήγμα, όμως για την Καρδίτσα αποτελεί ο τραυματισμός του Λαμάρ Πίτερς στο γόνατο, μόλις 2:17 αφού πάτησε στο παρκέ. έπεσε άτσαλα στο παρκέ και αποχώρησε υποβασταζόμενος δείχνοντας να πονά πολύ.

Oι Γκάλινατ (24π.), Πρίτζετ (20π.) και Γκαμπρόφσεκ (17π.) ήταν οι τρεις κορυφαίοι της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου στο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας «Γιάννης Μπουρούσης». Από πλευράς Περιστερίου που υποχώρισε στο 9-7 (25β.) ξεχώρισαν οι Μπίλαν (17π.), Φρανσίσκο (13π.), Ντένμον (13π.) και Χάμερ 11π.

Καρδίτσα και Περιστέρι έδωσαν «μάχη σώμα με σώμα» μετά το τζάμπολ και μετά το 14-14, ο Ντένμον πήρε το Περιστέρι από το χέρι. Με σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-20 κι ο Χάμερ διαμόρφωσε το σκορ της 1ης περιόδου (16-24). Ο Γκαμπρόφσεκ βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους που με σερί ισοφάρισαν σε 24-24. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι, οι γηπεδούχοι μάζευαν τα ριμπάουντ και η Καρδίτσα πήγε στ’ αποδυτήρια στο +4 (41-37).

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη… βρήκαν το χέρι τους στην 3η περίοδο και με σερί 12-0 το Περιστέρι ξέφυγε με +8. Η Καρδίτσα απάντησε με σερί 6-0, αλλά το Περιστέρι βρήκε απαντήσεις από τους Χάμερ και Ντένμον που με σερί 7-0 έφεραν την ομάδα τους στο +9 (56-65). Με λέι απ του Χάμερ, το Περιστέρι έκλεισε στο +7 την 3η περίοδο (60-67). Στην 4η περίοδο, ο Κασελάκης έφερε το Περιστέρι στο +9 (60-69), αλλά η Καρδίτσα με τρίποντα μείωσε στο -1. Ακολούθησε «μάχη»… Ο Μπίλαν έβαλε ξανά μπροστά το Περιστέρι, με 77-78, τρία λεπτά πριν το τέλος, για να απαντήσει ο Γκάλινατ (79-78). Τότε, ανέλαβε ο Πρίτζετ που με σερί 5-0 διαμόρφωσε το 84-78. Ο Ντένμπον μείωσε για τους «κυανοκίτρινους» (84-80), με τον Πρίτζετ να πετυχαίνει ένα ακόμη καλάθι για την Καρδίτσα με τον αγώνα να λήγει με σκορ (86-80).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80

Καρδίτσα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Έβανς 7, Αγραβάνης Γ. 4, Γκιουζέλης 5 (1), Ουέστ 4 (1), Γκάλινατ 24 (3), Πρίτζετ 20 (2), Πίτερς, Αθηναίου 2, Γκαμπρόφσεκ 17 (3), Σαρικόπουλος 3, Πεφάνης.

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 17, Φρανσίσκο 13 (3), Ραντάνοφ 11 (1), Ντένμον 13, Κασελάκης 6, Κόουλμαν, Μωραϊτης 9 (1), Χουγκάζ, Χάμερ 11.