Νικήτρια στο ντέρμπι του Μάντσεστερ η Γιουνάιτεντ, 2-1 τη Σίτι

[ad_1]

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2023, 16:38

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες από τη συμπολίτισσά της, Μάντσεστερ Σίτι, η Γιουνάιτεντ έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί, επικρατώντας με ανατροπή, 2-1 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Premier League.

Οι «μπέμπηδες» έκαναν το επτά στα επτά σε όλες τις διοργανώσεις μετά τη διακοπή του αγγλικού πρωταθλήματος ελέω Μουντιάλ, ενώ μετρούν έξι νίκες στις τελευταίες επτά αγωνιστικές στην Premier League και μία μόνο ήττα στις τελευταίες 11 αγωνιστικές (8-2-1). Με τη νίκη αυτή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μείωσε στον έναν βαθμό την απόσταση που τη χωρίζει από τη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Σίτι.

Αν και στον πρώτο γύρο, η Σίτι είχε νικήσει με 6-3 και παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με τον Γκρίλις στο 60ό λεπτό, εν τέλει έφυγε ηττημένη από το «Old Trafford». Μέσα σε τέσσερα λεπτά, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, σημείωσε δύο γκολ, αρχικά στο 78΄ με τον Φερνάντες και εν συνεχεία στο 82ο λεπτό με τον Ράσφορντ.