Πρωταθλήτρια η Μπενφίκα για 38η φορά στην Ιστορία της

Η Μπράγκα ολοκλήρωσε και τυπικά την εφετινή Primeira Liga, καθώς στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της σεζόν, νίκησε εύκολα 3-0 την Πάσος Φερέιρα και «σφράγισε» την πορεία της με την 3η θέση που την οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Champions League. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Ντζαλό (8′), Ρικάρντο Όρτα (29′) και Μπανζά (51′).

Νωρίτερα η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου στέφθηκε πρωταθλήτρια Πορτογαλίας για 38η φορά στην Ιστορία της και πρώτη μετά το 2019, καθώς επικράτησε με άνεση της (υποβιβασμένης) Σάντα Κλάρα με 3-0 στο «Ντα Λουζ» στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της Primeira Liga κι έκοψε πρώτη το νήμα της κούρσας για τον τίτλο. Άφησε πίσω της κατά δύο βαθμούς την Πόρτο (87β.-85β.) η οποία σημείωσε -την ίδια ώρα- μία νίκη άνευ… αντικρίσματος απέναντι στην Γκιμαράες με 3-0.

Οι «αετοί» δεν είχαν διάθεση για… δώρα κι αυτή τη φορά ήταν άκρως αποτελεσματικοί από νωρίς απέναντι στη Σάντα Κλάρα, βάζοντας «φωτιά» στο κατάμεστο «Ντα Λουζ». Στο 7′ ο Ράμος με το 19ο εφετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη της Μπενφίκα, με τους Ράφα Σίλβα (28′) και Γκριμάλντο (60′, πέναλτι) να δίνουν ακόμη πιο έντονο ρυθμό στο… πάρτι της εξέδρας.

Στο «Ντραγκάο» η Πόρτο βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα απ’ το 2ο λεπτό, μετά την απευθείας αποβολή του Χαντέλ και «καθάρισε» τη νίκη της από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Ταρεμι (8′), Οτάβιο (32′) και Εβανίλσον (39′), όμως το συγκεκριμένο τρίποντο δεν της έφτανε για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος…

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής στην πορτογαλική Primeira Liga και η τελική βαθμολογια:

Ρίο Αβε-Φαμαλικάο 2-2

Βιζέλα-Σπόρτινγκ Λισ. 1-2

Ζιλ Βισέντε-Κάσα Πία 1-0

Τσάβες-Μποαβίστα 1-4

Εστορίλ-Μαρίτιμο 3-1

Πορτιμονένσε-Αρούκα 0-2

Πόρτο-Γκιμαράες 3-0

Μπενφίκα-Σάντα Κλάρα 3-0