Πρώτη εκτός έδρας νίκη για το Λαύριο, 95-81 την ΑΕΚ

[ad_1]

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2023, 21:34

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του και τρίτη στο σύνολο πανηγύρισε το Λαύριο, επικρατώντας με 95-81 της ΑΕΚ, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, μετά το 36-42 του ημιχρόνου, μπήκαν αποφασισμένοι και με ηγέτες τους Κόουλ και Γκρέι σ’ εκείνο το διάστημα «έχτισαν» διαφορά 17 πόντων (36-53).

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχτηκε ο Κόουλ με 23, ενώ 19 πόντους πρόσθεσε ο Ζάρας και 17 ο Κουζέλογλου. Το Λαύριο έφτασε τους 18 βαθμούς σε 15 αναμετρήσεις (3-12) και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/29 βολές έναντι 8/13 της ΑΕΚ, ενώ πέτυχαν και 12 τρίποντα σε 29 προσπάθειες πίσω από τη γραμμή των 6.75.

Στον αντίποδα, η ΑΕΚ που πλέον μετρά 25 βαθμούς (9-7), είχε κορυφαίους τους Ουίλιαμς (17π.) και Γιάνκοβιτς (15π.).

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (20-23), το Λαύριο έδειξε αποφασισμένο να διεκδικήσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του για φέτος. Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κουζέλογλου, το Λαύριο προσπέρασε με +5 (32-37). Η ΑΕΚ δεν έβρισκε ρυθμό, ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά, και βρέθηκε στο -6, 36-42, στο ημίχρονο.

Με τρίποντα, το Λαύριο ξέφυγε με 36-53 στις αρχές της 3ης περιόδου, αφού οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Πάντως οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε -8 (48-56). Αυτή τη φορά, βγήκε μπροστά ο Ζάρας για τους φιλοξενούμενους που ξέφυγαν και με +16 (50-66). Μετά το 56-67 υπέρ του Λαυρίου στο τέλος της 3ης περιόδου, οι Ζάρας, Κολοβέρος και Κουζέλογλου οδήγησαν με μακρινά εύστοχα σουτ το Λαύριο στη νίκη. Το +22, 67-89, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 81-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζιερ, Ξανθόπουλος 8 (2), ΜακΓκριφ 4, Γιάνκοβιτς 15 (2), Μίτσελ 11, Πετρόπουλος 2, Φλιώνης 4, Μάιλς 10 (3), Γόντικας 7, Παπαδάκης 3 (1), Ουίλιαμς 17 (1).

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 12, Κόουλ 23 (3), Νικολαϊδης 4, Λάνγκεβαϊν, Ζάρας 19 (4), Κολοβέρος 13 (1), Κουζέλογλου 17 (3), Γερομίχαλος 2.