Υδατοσφαίριση γυναικών: «Απόλυτος» ο Ολυμπιακός

Με το απόλυτο νικών ολοκλήρωσε και φέτος ο Ολυμπιακός την κανονική περίοδο στην Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών. Με κορυφαία την Έλενα Ξενάκη, που σημείωσε τέσσερα γκολ, οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στον Πειραιά 14-11 τον τυπικά γηπεδούχο Εθνικό, στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής, αι πλέον περιμένουν την έναρξη των πλέι-οφ, όπου είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον δέκατο συνεχόμενο τίτλο.

Η Βουλιαγμένη, με ένα εντυπωσιακό 9-0 στην τρίτη περίοδο και συνολικά επτά γκολ από την Έλενα Ελληνιάδη, νίκησε 19-8 στο Λαιμό τη ΝΕ Πατρών και «σφράγισε» τη δεύτερη θέση, που τη στέλνει απευθείας στα ημιτελικά. Στην πρώτη φάση των πλέι οφ θα αναμετρηθούν Γλυφάδα και Άλιμος, που έκαναν… πρόβα σήμερα, με τον ΑΝΟΓ να επικρατεί 16-10 (πέντε γκολ η Ελευθερία Φουντωτού), και ο Εθνικός με τον Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθρες» εξασφάλισαν οριστικά την προνομιούχο έκτη θέση, νικώντας εύκολα στο Περιστέρι με 15-3 την τοπική ομάδα.

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τη Λάρισα με 10-9, προσπέρασε το Περιστέρι και τερμάτισε ένατη, κάτι που σημαίνει ότι στα πλέι άουτ θα αντιμετωπίσει -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- το Ρέθυμνο (αγωνίζεται την Τετάρτη 5/4 στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ και μόνο με νίκη αποφεύγει την τελευταία θέση), ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων θα παίξει με τη Λάρισα.

Η κανονική περίοδος ολοκληρώνεται την Τετάρτη 5/4, με τον αγώνα του ΠΑΟΚ με το Ρέθυμνο και το εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της ΝΕΠ και της Γλυφάδας.