«Ποδαρικό» στο 2023 με μεγάλο «διπλό» για την Άστον Βίλα, 2-0 την Τότεναμ

[ad_1]

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 1 Ιανουαρίου 2023, 18:14

Το πρώτο ματς του 2023 στην Premier League συνοδεύτηκε από τη μεγάλη έκπληξη της Άστον Βίλα στο Λονδίνο, όπου οι «χωριάτες» επικράτησαν με 2-0 της Τότεναμ στο προτελευταίο χρονικά παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής

Οι «πετεινοί» μετρούσαν πριν την έναρξη της αναμέτρησης 14 ματς αήττητοι απέναντι στο σύλλογο του Μπέρμιγχαμ σε όλες τις διοργανώσεις (12-2-0), ωστόσο, το σερί αυτό σταμάτησαν σήμερα οι Μπουέντια και Ντόουγκλας Λουίζ με τα γκολ που πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η σημερινή ήταν μόλις η 3η νίκη στο πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Ουνάι Έμερι στα τελευταία 22 ματς με αντίπαλο την Τότεναμ και η 6η συνολικά στην τρέχουσα περίοδο.

Η 18η αγωνιστική:

Γουέστ Χαμ-Μπρέντφορντ 0-2 (18΄ Τόνι, 43΄ Ντα Σίλβα)

Λίβερπουλ-Λέστερ 2-1 (38΄αυτ., 45΄αυτ. Φας – 4΄ Ντιούσμπερι-Χαλ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Γ. 0-1 (76΄ Ράσφορντ)

Μπόρνμουθ-Κρίσταλ Πάλας 0-2 (19΄ Τζόρνταν Αγιού, 36΄ Έζε)

Φούλαμ-Σαουθάμπτον 2-1 (32΄ Περέιρα, 89΄ Παλίνια – 56΄ Γουόρντ-Πράους)

Μάντσεστερ Σίτι-Εβερτον 1-1 (24΄ Χάαλαντ – 64΄ Γκρέι)

Νιούκαστλ-Λιντς 0-0

Μπράιτον-Αρσεναλ 2-4 (65΄ Μιτόμα, 77΄ Φέργκιουσον – 2΄ Σάκα, 39΄ Όντεγκααρντ, 47΄ Ενκετιά, 71΄ Μαρτινέλι)

Τότεναμ-Αστον Βίλα 0-2 (50΄ Μπουέντια, 73΄ Ντόουγκλας Λουίζ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Τσέλσι 18:30