Η 2η αγωνιστική εξελίχθηκε σ’ ένα καταπληκτικό παιχνίδι ανάμεσα σε δυο μεγάλες ομάδες

Διαβάστε  την  ανακοίνωση, όπως έφτασε στο e-Volos.gr:

Την Κυριακή που μας πέρασε διεξήχθη η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών στο γήπεδο της Αγριάς με αντίπαλο την πιο ανταγωνιστική ομάδα από την Θεσσαλονίκη την ισχυρή Ν.ΓΕΝΕΑ.

Η ομάδα της Αργούς ξεκίνησε πολύ δυναμικά κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-13. Το δεύτερο σετ είχε απίστευτη κόντρα μεταξύ των ομάδων μέχρι το 21-21 να πηγαίνει πόντο πόντο αλλά στο τέλος να το κατακτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 25-21. Στο τρίτο σετ  ανεβάζοντας στροφές τα κορίτσια του Βαγγέλη Σταθόπουλου σε σερβις και κόντρα μπάλα κατάφεραν να το κατακτήσουν με σκόρ 25-16 και να προηγηθούμε με 2-1 σετ. Η έλλειψη της συγκέντρωσης μας στο τέταρτο σετ είχε σαν αποτέλεσμα η Ν.ΓΕΝΕΑ να ισοφαρίσει με 25-12 και 2-2 σετ για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο Ται Μπρεικ. Εκεί πραγματικά έγινε μια καταπληκτική μάχη μεταξύ των δύο ομάδων που καθήλωσε το φίλαθλο κοινό που παρευρέθηκε. Η Ν.ΓΕΝΕΑ μετά από αλλεπάλληλες αλλαγές του σκορ κατάκτησε το πέμπτο σετ με 15-17 και τον αγώνα με 2-3 σετ.

Σταθοπουλου Μαρία

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ. Παρασκευάς Θεόδωρος και Σουφλής Ανδρέας και γραμματεία η κα. Μανουσογιωργάκη Κατερίνα.

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν οι εθελοντές της Λεσχης Ειδικών Δυνάμεων.

Την φωτογραφική κάλυψη του αγώνα ανέλαβε ο φωτογράφος Antonios Panagiotou

Ο προπονητής της ομάδας Βαγγέλης Σταθόπουλος δήλωσε: Ξέραμε από την αρχή ότι το παιχνίδι με την Ν.ΓΕΝΕΑ θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα μας. Όλη την εβδομάδα προετοιμαζόμασταν γι αυτό είδαμε τον αντίπαλο στα μάτια πιστέψαμε στην νίκη και την διεκδικήσαμε μέχρι το τέλος. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Ν.ΓΕΝΕΑ να βγαίνει νικήτρια. Κρατάμε το εξαιρετικό παιχνίδι που κάναμε που μας δίνει πολλή δύναμη για την συνέχεια. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες και τον δύο ομάδων που πρόσφεραν ένα μοναδικό θέαμα για όσους παρευρέθηκαν στην κερκίδα και με μεγάλη μου χαρά ήταν αρκετοί.

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ ΣΤΗΝ Α1 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΕΣΠΕΚΕΛ

Το Σάββατο που μας πέρασε η ομάδα των κορασίδων της Αργούς αγωνιστικε στην Λάρισα με την αντίστοιχη του Φιλαθλητικού για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κορασίδων.

Τα κορίτσια του Βαγγέλη Σταθόπουλου βρέθηκαν σε καταπληκτική ημέρα και δεν άφησαν κανενα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα. Το παιχνίδι έληξε με νικήτρια την ομάδα της Αργούς με 3-0 σετ.

Η σύνθεση της ομάδας:

(Σταθοπουλος )

Σταθοπούλου Σ, Τουτουτζόγλου

Σουντουλουμάκη Αγγ, Γκαραγκάνη Ιωαν, Γκέκα Τζ, Παΐλα Μ, Στύλλα Ε, Καραγιάννη Ε, Βαίτση Ουρανία, Στύλα Γ, Τσιγιαννη Κ, Αλτινη Μελλω

Κασιούρα Χ.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η αντρική μας ομάδα.

Με 3-0 σετ ηττήθηκε η ομάδα της Αργούς από την ΑΕΛ στην Λάρισα, στον πρώτο αγώνα του Κυπέλλου. Χωρίς να καταφέρει να πιάσει τον καλό της εαυτό η ομάδα μας έχασε τα δύο πρώτα σετ με 25-18. Στο τρίτο σετ έδειξε κάποια αντίδραση χωρίς όμως να σταθεί αυτό ικανό για την ανατροπή και ολοκληρωθεί τελικά με 25-22.

ΑΕΛ – ΑΡΓΩ 3-0 (25-18, 25-18, 25-22)

Α.Ε.ΛΑΡΙΣΑ: (Νικητάκης) Αλεξόπουλος, Αντωνακάκης, Αρχοντής, Βουτυρίτσας, Γκοντοβός, Δορδοκίδης, Καβαδίας, Καμπούρης, Κωτούλας, Ματούλας, Λιακόπουλος, Παπακωνσταντίνου, Τσιώλης

ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: Αλεξίδης, Αναστασίου Β, Αναστασίου Ν, Γουργιώτης, Λιάπης, Μουστάκας, Ντερβίσι Παϊλας, Σταμάτης, Τέγος, Τζιώρτζιης, Τζούνας, Τσεσμαλής, Φουρκιώτης

Ευχαριστούμε το Volleynewsthessalias για τη φωτογραφική κάλυψη.