Miami Open: Έπεσε μαχόμενη η Σάκκαρη απέναντι στη Ριμπάκινα

[ad_1]

Στα προημιτελικά τερματίστηκε η πορεία της Μαρία Σάκκαρη στο Miami Open.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (No 9), αν και πάλεψε κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα (Νο 4) εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο που οδηγεί στα ημιτελικά.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Πιο συγκεκριμένα η Μαρία ηττήθηκε με 2-1 σετ (7-5, 6-7, 6-4) από την αντίπαλό της κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης στη Φλόριντα.

Το πρώτο σετ κατέληξε στα χέρια της Καζάκας τενίστριας.

Η Μαρία Σάκκαρη, αν και βρέθηκε να χάνει με 4-2 games, δεχόμενη break από την αντίπαλό της, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4, πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα τη Ρωσίδα.

Η Ριμπάκινα όμως με νέο break στο 12ο game κατάφερε με 7-5 να κατακτήσει το πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα για τη νίκη-πρόκριση.

Στο δεύτερο σετ η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια μπήκε αποφασισμένη να παλέψει για την ισοφάριση.

Ξεκίνησε με break και, παρά το γεγονός ότι η αντίπαλός της απάντησε άμεσα, σπάζοντας και πάλι το σερβίς της Ριμπάκινα πήρε το προβάδισμα (3-1).

Εντούτοις η Καζάκα τενίστρια βρήκε το break που έψαχνε στο 20ο game και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4.

Έκτοτε οι δύο τενίστριες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους και με το σκορ στα games να πηγαίνει στο 6-6 το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Μαρία ήταν πιο ψύχραιμη, φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι.